میدان آرژنتین، خیابان شهید احمد قصیر، خیابان 18، پلاک 10، طبقه سوم، واحد 6

5 بندر تجاری ایران را بشناسید

آیا مهمترین راه های تجاری یک کشور، بنادر آن هستند؟ در کشور ما ایران، در شمال و جنوب و در حاشیه آب های بین المللی، بنادری زیبا و ارزشمند وجود دارند که در جهان بی بدیل هستند. زیبایی این بنادر، میراثی گران بها است که برای گردشگران جاذبه بالایی دارد. در شمال کشور و در بنادری سر سبز و پوشیده از جنگل و یا در خلیج فارس و بنادری به رنگ های سرخ و شگفت انگیز، می توان جلوه های بی نظیری از طبیعت ایران را تماشا نمود. اما این بنادر، تنها راه هایی برای جذب توریسم نیستند و معنایی فراتر از آن هم دارند. مهم ترین درگاه جابه جایی کالا در بسیاری از کشور های جهان، راه های آبی و دریاها هستند. حمل و نقل دریایی، به عنوان یکی از ارزان ترین شیوه های جا به جایی کالا در جهان، از شهر های بندی آغاز می شود. امروز، شاهد توسعه کشور هایی هستیم که صاحب بنادر بزرگ و با ارزش هستند. بنابراین باید برای گسترش تجارت و بهبود اقتصاد یک سرزمین، به موقعیت استراتژیک آن شناخت کامل و جامعی داشت. در این مقاله سعی داریم تا مهمترین بنادر کشور ایران را بررسی کنیم. با دریا زمین اروند همراه باشید.

5 بندر مهم ایران کدامند؟

  1. بندر عباس
  2. بندر شهید رجایی
  3. بندر بوشهر
  4. بندر امام خمینی
  5. بندر چابهار

کشور ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی و دسترسی به آب های مهم جهان در شمال و جنوب، پتانسیل بالایی برای حمل و نقل دریایی یافته است. به همین دلیل است که امروزه، بیشترین حجم حمل کالا در ایران از طریق مسیر های آبی صورت می گیرد.  

5 بندر مهم ایران

حمل و نقل دریایی، مهم ترین مسیر تجارت فراقاره ای!

پیش از آن که به بررسی شرایط هر یک از بنادر مهم ایران بپردازیم، بد نیست کمی در باب حمل و نقل دریایی کالا بشنویم. این شیوه در ایران، به معنای مهم ترین راهکار در انتقال و جا به جایی کالا در مسیر صادرات است. مهمترین کالاهای صادراتی ایران از طریق بنادر مهم در شمال و جنوب کشور ارسال می شوند. پتانسیل کشتیرانی ایران با توجه به توسعه راه ها و ایمنی، گسترش یافته است. گرچه هنوز نیاز به سرمایه گذاری و برنامه ریزی بسیاری با هدف توسعه حمل دریایی خواهیم داشت. اما امروز، بیش از 80 درصد از حمل و نقل کالای بین المللی از این طریق در کشور ما صورت می گیرد. اما چرا حمل و نقل دریایی اهمیت دارد؟

چرا حمل و نقل دریایی اهمیت دارد؟

• بیش از 5800 کیلومتر مرز ساحلی در شمال و جنوب ایران وجود دارند • این شیوه را می توان اقتصادی و ایده آل برای فعالیت های تجاری دانست • امکان حمل کالای تولید ایران به سراسر جهان و البته بالعکس • امکان حمل و جا به جایی انواع کالا • بهبود الگوهای واردات و صادرات و بهبود اقتصاد داخلی • این شیوه به تولید کنندگان داخلی امکان ایجاد تجارت های پر سود و ایمن را داده است حمل و نقل دریایی راهکاری ایده آل و قابل اطمینان برای حمل انواع کالا در جهان به شمار می آید.

1. بندر عباس؛ مهمترین و ارزشمندترین بندر تجاری ایران

کشتیرانی، صادرات و واردات ایران با نام بندر عباس گره خورده است. ظرفیت های بی نظیر کشتیرانی و البته کشتی سازی در این بندر ارزش بالایی دارند. بندر عباس به عنوان مرکز استان هرمزگان و گسترده ترین بندر ایرانی شناخته می شود. این بندر در زمینه فلزات رشد قابل توجهی را تجربه نموده است. بندر عباس به دلیل لشکر کشی شاه عباس اول و بیرون راندن نیروهای پرتغالی به این نام شناخته می شود. این مکان در مسیر تنگه هرمز قرار دارد و به همین دلیل قطب تجاری منطقه است.

2. بندر شهید رجایی؛ نیمی از تجارت دریایی ایران

این بندر را می توان به عنوان مهم ترین بندر تجاری ایران شناخت که بیش از 55 درصد از صادرات و واردات کالا را به دوش می کشد. سالانه بیش از 100 میلیون تن کالا در این بندر بارگیری و تخلیه می شود. حجم بالایی از تجارت کالا و ارسال کالا به مهم ترین بنادر تجاری جهان از این نقطه ایجاد می شود. بندر شهید رجایی که پیش از این با نام شه بندر شناخته می شده است، دارای اراضی قابل توجهی برای اجاره به سرمایه گذاران و انجام امور پشتیبانی در حمل و نقل است.

3. بندر بوشهر، مرکز مهم تجاری در طول تاریخ

بندر بوشهر، به عنوان مرکز استان بوشهر با ظرفیت 8 میلیون تن کالا و از نقاط مهم در صادرات و واردات کالا است. امکان حمل و جابجایی کالا و مسافر از این بندر وجود دارد. مواد نفتی و صادرات مواد شیمیایی و بسیاری از انواع کالای تولید داخل و یا مواد اولیه از این بندر وجود دارد. هم چنین امکان حمل کالای فله، کانتینری و عمومی از بندر بوشهر وجود خواهد داشت. این نقطه با برنامه ریزی های ایده آل، مکان مناسبی برای توسعه اقتصادی و گسترش روابط تجاری ایران است.
بندر بوشهر

4. بندر امام خمینی، سالانه 30 میلیون تن کالا!

این بندر مهم اقتصادی، در خود اسکله های فعال بسیاری دارد که به دلیل وجود آن ها به بزرگترین بندر فعال تجاری مشهور است. بندر امام خمینی دارای ظرفیتی معادل سالانه 30 میلیون تن کالا است. این بندر تجاری ارزشمند، دارای 7 کیلومتر اسکله فعال در امور حمل و جا به جایی کالا و مسافر است. این بندر از توابع شهرستان ماهشهر در استان خوزستان است.

5. بندر چابهار، استراتژیک ترین بندر ایران

چابهار زیبا، به عنوان یک بندر مهم در ارتباط با آسیای میانه رو به توسعه است. طی سال های گذشته با اجرای برنامه های بسیاری در جهت گسترش امکانات و تجهیزات بندر چابهار بوده ایم. این مکان قابلیت حمل کانتینری، فله، عمومی و کالای عمومی لنج ها را دارد. موقعیت بازرگانی چابهار به عنوان بندری در بلوچستان، اهمیت بالایی دارد.

دریا زمین اروند، به وسعت بنادر تجاری ایران!

شرکت دریا زمین اروند، ارائه دهنده خدمات به روز و گسترده حمل کالا در ایران و جهان، همواره آماده ارائه مشاوره تخصصی به شما عزیزان است. در صورتی که تمایل به فعالیت های صادرات کالا به سراسر جهان و واردات کالا به ایران را دارید، بدون الزامی به همکاری از مشاوره تخصصی ما استفاده کنید.