میدان آرژنتین، خیابان شهید احمد قصیر، خیابان 18، پلاک 10، طبقه سوم، واحد 6

اینکوترمز چیست؟

اینکوترمز در سطح جهانی، بندهای قراردادی یکسان و شرایط تحویلی است که طرفین قرارداد فروش را قادر می‌سازد تا پردازش را در معاملات تجاری بین‌المللی، بلکه در سطح ملی، استاندارد کنند. وظیفه Incoterms تعیین توزیع هزینه ها، توزیع خطرات و وظایف مراقبت بین طرفین قرارداد است. اهمیت قوانین اینکوترمز در شفافیت تعهدات متقابل حاصل از استفاده از آنها نهفته است. این به این دلیل است که از Incoterms می توان برای جلوگیری از سوء تفاهم ها و اختلافات پرهزینه استفاده کرد و در نتیجه خطر عوارض قانونی را برای هر دو طرف قرارداد کاهش داد. از سوی دیگر، مشکلات حقوقی مانند انعقاد قرارداد، انتقال مالکیت، رسیدگی به پرداخت ها یا پیامدهای قانونی نقض قرارداد تنظیم نمی شود.

تعریف Incoterms

اصطلاح “Incoterms” مخفف “International Commercial TERMS” است. Incoterms توسط اتاق بازرگانی بین المللی (” ICC “) توسعه یافته است، که همچنین دارای حقوق علامت تجاری آنها است. بنابراین اصطلاح Incoterms یک علامت تجاری محافظت شده از اتاق بازرگانی بین المللی است که در چندین کشور به ثبت رسیده است. از زمانی که قوانین برای اولین بار در سال 1936 منتشر شد، ICC به طور مداوم آنها را حفظ و توسعه داده است. برای آماده‌سازی شرکت‌ها برای تغییر شرایط و فرصت‌ها در تجارت جهانی، آخرین نسخه، Incoterms 2020، از اول ژانویه 2020 به اجرا درآمد و باید در آینده به عنوان مرجع عمل کند.

اینکوترمز توضیح می دهد:

• وظایف : آنها با تعیین اینکه چه کسی مسئول حمل و نقل، بیمه و اسناد حمل و نقل مربوطه است، مسئولیت های بین فروشنده و خریدار را تنظیم می کند. • انتقال ریسک : Incoterms تعریف می کند که فروشنده چه زمانی کالا را منتقل می کند و در نتیجه مسئولیت ( انتقال ریسک ) را به خریدار می رساند. • هزینه ها : همچنین در اینکوترمز تنظیم شده است که هزینه های حمل و نقل به عهده فروشنده و خریدار است (هزینه های حمل و نقل، بسته بندی، بارگیری و تخلیه، حق بیمه و همچنین عوارض واردات و صادرات).

مواردی که اینکوترمز پوشش نمی دهد:

همانطور که در بالا ذکر شد، اینکوترمز معمولاً در قرارداد فروش گنجانده شده است. با این حال، آنها نمی توانند:

• تنظیم کلیه شرایط فروش؛ • کالاهای فروخته شده را شناسایی کنید یا قیمت قرارداد را فهرست کنید. • به روش پرداخت یا زمان پرداخت مورد مذاکره بین فروشنده و خریدار مراجعه کنید. • تنظیم زمانی که مالکیت کالا از فروشنده به خریدار می رسد. • مشخص کنید که فروشنده باید چه مدارکی را برای تسهیل ترخیص کالا از گمرک در کشور خریدار به خریدار ارائه دهد. • مسئولیت عدم تحویل کالا طبق قرارداد، تاخیر در تحویل و مکانیسم های حل اختلاف را تنظیم کنید.

FCA - حامل رایگان

“حمل کننده رایگان”/”حمل رایگان” به این معنی است که کالا به محض اینکه فروشنده کالا را در دسترس حامل یا شخص دیگری که خریدار تعیین کرده است، تحویل داده شده است. تحویل زمانی اتفاق می‌افتد که مکان نام‌گذاری شده در محل فروشنده باشد یا پس از بارگیری در وسیله نقلیه حمل‌کننده، به مکان نام‌گذاری شده برسد. طرفین باید محل تحویل را تا حد امکان دقیق تعیین کنند، زیرا در این مرحله خطر به خریدار منتقل می شود.

CPT - حمل و نقل رایگان

“حمل پرداخت شده” به این معنی است که فروشنده باید کالا را به حامل یا شخص دیگری که توسط فروشنده تعیین شده است در یک مکان توافق شده تحویل دهد (اگر چنین مکانی بین طرفین توافق شده باشد) و فروشنده باید قرارداد را منعقد کند. حمل و پرداخت هزینه های حمل بار برای حمل کالا به مقصد ذکر شده.

CIP - بیمه بار

“حمل و بیمه پرداخت شده” به این معنی است که فروشنده کالا را به حامل یا شخص دیگری که توسط فروشنده تعیین شده است در یک مکان مورد توافق (در صورت توافق طرفین) تحویل می دهد. فروشنده باید هزینه ها را تا زمان تحویل به عهده بگیرد اما تضمین نمی کند که کالا در شرایط عالی به مقصد برسد. فروشنده باید در برابر گم شدن یا آسیب به کالا در حین حمل حداقل تا محل مقصد بیمه نامه ببندد.

DAP - تحویل مکان نامگذاری شده

“تحویل در محل نامگذاری شده” به این معنی است که فروشنده زمانی کالا را تحویل می دهد که در وسیله حمل و نقل ورودی در دسترس خریدار قرار می گیرد و آماده تخلیه در محل ذکر شده مقصد است. فروشنده باید تمام خطرات مربوط به حمل به مکان ذکر شده را متحمل شود. خریدار نیز به نوبه خود مسئولیت تخلیه کالا در محل مقصد را بر عهده دارد و از اینجا به بعد خطرات آن را متحمل می شود.

DPU - تحویل مکان نامگذاری شده بدون بارگیری

«تحویل مکان نام‌گذاری شده بدون بار» به این معناست که انتقال ریسک و تحویل از فروشنده به خریدار پس از تخلیه وسیله حمل‌ونقل ورودی در مکان مقصد یا مکان توافق شده در این مکان صورت می‌گیرد. . در این صورت فروشنده کلیه خطرات را تا زمان تخلیه کالا در مقصد متحمل می شود و فروشنده موظف است کالا را در محل مقصد تخلیه کند.

DDP - وظیفه تحویل داده شده پرداخت شده است

«تسلیم وظیفه پرداخت شده» به این معناست که فروشنده زمانی که کالای ترخیص شده برای واردات را در دسترس خریدار قرار می دهد، در وسیله حمل و نقل ورودی آماده تخلیه در مکان مقصد مشخص شده است. فروشنده تمام هزینه ها و خطرات مربوط به حمل کالا به مقصد را متقبل می شود و موظف است کالا را نه تنها برای صادرات، بلکه برای واردات نیز ترخیص کند، همه عوارض صادرات و واردات را بپردازد و کلیه گمرکات را تکمیل کند. تشریفات

CFR - هزینه و حمل و نقل

“هزینه و حمل و نقل” به این معنی است که فروشنده کالا را در کشتی تحویل می دهد یا کالایی را که قبلاً به این ترتیب تحویل داده شده تهیه می کند. خطر گم شدن یا آسیب دیدن کالا زمانی که کالا در کشتی باشد از بین خواهد رفت. فروشنده باید قرارداد حمل را منعقد کند و هزینه ها و کرایه لازم برای حمل کالا به بندر مقصد را تقبل کند.
علاوه بر این، فروشنده باید با هزینه خود بیمه حمل و نقل را پرداخت کند. اگر خریدار خواهان پوشش بیمه ای بالاتری است، باید صریحاً با فروشنده موافقت کند یا خودش بیمه اضافی بگیرد.

دریا زمین اروند، مجموعه از بهترین خدمات حمل و نقل بین المللی و ترانزیت کالا