میدان آرژنتین، خیابان شهید احمد قصیر، خیابان 18، پلاک 10، طبقه سوم، واحد 6

کشتیرانی چیست؟

کشتیرانی یک نوع از راه‌های حمل و نقل یا ترابری به‌صورت دریایی است که انتقال و ارسال کالاها را سهولت بسیار بخشیده است. در راستای انجام این کار شرکتی معتبر و رسمی وجود دارد که با دریافت هزینه‌ای مناسب و معقولانه همراه با شرایطی ویژه حمل و نقل دریایی را انجام می‌دهد.

به زبانی دیگر، کشتیرانی به معنای انتقال کالا یا محصولات از طریق دریا از مبدأ مثل فروشنده به مقصد مثل خریدار یا مشتری می‌باشد. همچنین زمانی که بحث به حمل و نقل یا واردات و صادرات کالاها توسط صنعت کشتیرانی و دریانوردی می‌رسد، یکی از بهترین روش‌های ارزان و مفید انتقال برای کالاها یا محموله‌های بسیار بزرگ و سنگین می‌باشد.

امروزه کشتیرانی و حمل و نقل دریایی نسبت به قبل بسیار امن‌تر و پیشرفته‌تر شده است و این مسئله به آرامش خاطر متقاضیان آن منجر گشته است. البته این صنعت مهم تنها به این توضیحات مختصر منتهی نمی‌شود و نکات بسیاری در خصوص آن وجود دارند، به همین علت در ادامه به بررسی آن‌ها پرداخته‌ایم.

دریانوردی

دریانوردی از مجموعه‌ای از مهارت‌های ویژه و خاص تشکیل شده است که عدم وجود هر کدام از این مهارت‌ها با ایجاد مشکل و ناتوانی در دریانوردی مساوی می‌باشد. برای مثال یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌هایی که دریانورد باید بر آن تسلط داشته باشد، هواشناسی است. حتی آتش‌نشانی هم از استعدادها و خصوصیات مهم یک دریانورد می‌باشد، پس به همان اندازه که این حرفه زیبا، لذت‌بخش و جذاب است، به همان اندازه هم سختی و مقاومت می‌پذیرد.

پس در نتیجه دریانوردی هنر و دانشی است که استواری یا پایداری در آن کار هر کسی نیست و علاقه فراوانی طلب می‌کند.

دریانوردی

تاریخچه دریانوردی و کشتیرانی

تاریخچه دریانوردی بسیار گسترده است و به سال‌های خیلی دور بازمی‌گردد. در خصوص تاریخچه دریانوردی ایران قدیمی‌ترین مدرکی که نشان‌دهنده قدمت این هنر در کشور است، وجود مهر چغامیش می‌باشد و شهر چغامیش چیزی بیش از حدود ۶۰۰۰ سال پیش از میلاد پیشینه دارد.

پس می‌توان گفت دریانوردی و کشتیرانی در کشور ما از سابقه قوی و طولانی مدتی برخوردار است و البته وجود اختراعات مهم مربوط به دریانوردی ایرانیان هم از این تاریخچه حمایت بیشتری می‌کند. همچنین شرکت کشتیرانی ایران در سال ۱۳۴۶ در دوران پهلوی تأسیس گردیده است.

به عنوان چندین دریانورد نامدار و مشهور می‌توان به کریستف کلمب، فرانسیس دریک و ساتاسپ که دریانوردی ایرانی بوده است، اشاره کرد.

شغل دریانوردی

هنگام کشتیرانی و دریانوردی وظایف و مسئولیت‌های فراوانی بر دوش دریانوردان و پرسنل می‌باشد، همین موضوع سختی و مصائبی را در این رشته به دنبال آورده است که تنها علاقه آن‌ها را آسان‌تر خواهد کرد. در ضمن این نکات و موارد برای شغل دریانوردی مخصوصاً در ایران ضروری و مهم هستند:

۱.جهت‌یابی

۲.هواشناسی

۳.آتش‌نشانی

۴.تسلط بر انجام گره و کار با طناب

۵.عملیات‌های مختلف بندرگاهی

۶.کشتیرانی

۷.ایمنی و نجات مانند کمک‌های اولیه

در کنار موارد بالا علاقه‌مندان به این شغل یا حرفه باید نکات گسترده و گوناگون دیگری را هم باید بیاموزند.

ملوان کیست؟

ملوان (Sailor) که گاها به دریانوردان، ماهیگیران و سربازان شاغل نیروی دریایی نیز گفته می‌شود، شخصی است که در صنعت کشتیرانی یا بر روی کشتی مشغول به کار می‌باشد.

به عبارتی دیگر مجموعاً ملوان یکی از خدمه یا پرسنل کشتی است که باید در انجام کارهای گوناگون اما مرتبط توانایی کافی را داشته باشد. به همین علت شخصی که به ملوانی علاقه داشته باشد باید دوره‌های آموزشی لازم را در مراکز رسمی و معتبر بگذراند.

ملوانان در دو دسته ملوان عمومی و ملوان عرشه مشغول به فعالیت خود می‌شوند و هر کدام از این فعالیت‌ها سختی‌هایی هم به همراه می‌آورند. برای مثال برخی از ملوانان عرشه وظیفه نگهبانی و دیده‌بانی دارند که باعث می‌شود تحت شرایط جوی برخی اوقات سالم و برخی اوقات ناسالم قرار گیرند.

در بعضی موارد هم ملوانان وظیفه اداره کشتی و تجهیزات آن را دارند. پس می‌توان گفت که وظایف و مسئولیت‌های ملوانان می‌تواند متفاوت باشد. نمونه‌هایی از شرایط و ضوابط عمومی برای یک ملوان در ایران به این شرح هستند:

۱.انجام و قبولی در معاینات و آزمایش‌های پزشکی

۲.حداکثر سن ۳۰ سال

۳.تابعیت جمهوری اسلامی ایران

۴.مدرک تحصیلی راهنمایی و بالاتر

۵.مدرک معتبر دریایی یا کارت ملوانی نامحدود

۶.کارت پایان خدمت یا معافیت غیرپزشکی

همچنین وابسته به مرکز استخدامی و گزینش شرایط می‌توانند تفاوت داشته باشند یا شرایط و ویژگی‌های دیگری لازم باشند.

کشتیرانی امروز

افزایش تقاضا، سپس افزایش تولیدات و پس از آن افزایش واردات، صادرات و حمل و نقل دریایی اهمیت کشتیرانی امروز را به نمایش گذاشته و به رخ می‌کشد. همه این مسائل باعث می‌شوند که صنعت کشتیرانی نسبت به گذشته پیشرفته‌تر و قطعاً با تجهیزات بهتر انجام شود.

علاقه‌مندان به صنعت کشتیرانی نیز مانند ملوانان باید شرایط و ضوابط خاصی را به شرح زیر داشته باشند:

۱.عدم اعتیاد و سو پیشینه

۲.دید ۱۰ در ۱۰ و همچنین عدم کوررنگی

۳.کارت پایان خدمت یا معافیت غیرپزشکی

۴.حداقل قد ۱۷۰ سانتی‌متر

۵.مدرک تحصیلی دیپلم تجربی، ریاضی فیزیک، ناوبری و مکانیک موتورهای دریایی

البته این شرایط در هر سال یا برای شرکت‌های مختلف می‌توانند متغیر باشند اما در حال حاضر شرایط عمومی هستند.

باربری به وسیله کشتی

باربری به وسیله کشتی

برای باربری یا حمل و نقل هر گونه کالا دردسرهایی وجود دارند که صاحبان مشاغل و تجار را درگیر می‌کنند؛ اما بهره‌گیری از باربری به وسیله کشتی این دردسرها را به حداقل ممکن کاهش داده است. حتی برای حمل و نقل در سطح بین‌المللی بهره‌مندی از باربری با کشتی انتخاب و تصمیمی عاقلانه می‌باشد.

اما به چه علت انتخاب این باربری عاقلانه است؟ در این راستا از ویژگی‌های اصلی و قابل‌توجه باربری با کشتی می‌توان این موارد را ذکر کرد:

  • هزینه مقرون به صرفه: زمانی که تجار و بازرگانان یا افراد دیگر بخواهند حمل و نقل یا ارسالی انجام دهند، مخصوصاً در خصوص بارهای سنگین هزینه می‌تواند دغدغه یا حتی مشکلی بزرگ باشد.

با این حال باربری به وسیله کشتی با وجود اینکه یکی از راه‌های مطمئن و امن است، بسیار مناسب و به صرفه می‌باشد. حتی ارسال بار و محموله‌های بسیار سنگین توسط کشتی در مقایسه با روش‌های دیگر از قیمت بهتری هم برخوردار است.

  • امکانات ویژه مثل حمل و نقل بار فله: کشتی‌هایی که دارای کانتینرهای مخصوص هستند حمل و نقل را برای متقاضیان و شرکت‌ها سهولت بسیاری بخشیده‌اند. برای مثال کانتینرهای فله‌بر گزینه‌ای امن و عالی برای بارهای فله می‌باشند.
  • قابلیت جابه‌جایی محموله‌های بسیار سنگین: حمل و نقل بار توسط کشتی به معنای توانایی و قدرت جابه‌جایی بارهای سنگین است. به عنوان مثال برای ارسال برخی از محموله‌ها با هواپیما محدودیت وزن وجود دارد اما برای ارسال با کشتی این‌طور نیست یا محدودیت خیلی کمتر می‌باشد.
  • بیمه حمل و نقل دریایی: وجود مسئله مفید و مهمی مثل بیمه حمل و نقل دریایی خیال خیلی از افراد را آسوده ساخته و اعتماد به باربری توسط کشتی را هم چندین برابر کرده است.

پس مجموع این ویژگی‌ها نشان‌دهنده اهمیت یا جایگاه ویژه کشتیرانی و باربری به وسیله کشتی در عصر حاضر هستند. البته لازم به ذکر است که این موضوعات تنها گوشه‌ای از مزایای باربری به وسیله کشتی می‌باشند و در خصوص هر نوع محموله و بار ویژگی‌های دیگری هم به‌صورت اختصاصی وجود دارد.

به انضمام تمامی نکات نباید فراموش کرد که شرکت باربری یا حمل و نقل دریایی و کشتیرانی نقش اصلی را درباره همه خصوصیات ایفا می‌کند. هر شرکتی توانایی ارائه حداکثر خدمات و امکانات ویژه را ندارد و تنها شرکت‌های رسمی حمل و نقل دریایی حرف اول را می‌زنند.

شرکت دریا زمین اروند

همان‌طور که توضیح دادیم کشتیرانی، حمل و نقل دریایی و دریانوردی جایگاه ممتازی در جهان امروزی دارند. انجام صحیح باربری یا حمل و نقل از بخش‌های اصلی و پراهمیت یک بیزینس و تجارت می‌باشد.

شرکت دریا زمین اروند شرکتی معتبر و رسمی در زمینه انواع حمل و نقل دریایی است که با همکاری با خدمه و پرسنلی ماهر فعالیت خود را قدرتمند ادامه می‌دهد. این شرکت بزرگ در زمینه حمل و نقل بین‌المللی و همچنین صادرات و واردات از پیشگامان در کشور است که با بهره‌گیری از سابقه درخشان خود توانایی ارائه خدماتی کم‌نظیر را به دست آورده است.

کافیست به‌آسانی با مشاوران شرکت دریا زمین اروند تماس بگیرید و مشاوره‌ای تخصصی از آن‌ها دریافت نمایید.