میدان آرژنتین، خیابان شهید احمد قصیر، خیابان 18، پلاک 10، طبقه سوم، واحد 6

مراحل واردات

برای راه اندازی سیستم بازرگانی بین­ المللی و واردات کالا توصیه می­شود در اولین قدم دانش خود را نسبت به مسیرهای واردات و علم بازرگانی بین­ المللی ارتقا دهید. در این راستا مطالعه کتابهای مرتبط با تجارت و بازرگانی بین­ المللی، امور گمرکی و ترخیص کالا، قوانین و مقررات صادرات و واردات کالا و اصول و چارچوب حقوقی قراردادهاي بین المللی بازرگانی اولویت های اول شما برای ارتقاء دانش خود خواهد بود.

شرکت در دوره¬های تخصصی آموزشی و مشاوره با کارشناسان با تجربه و با سابقه در امور بازرگانی و تجارت بین¬الملل نیز از دیگر راه¬های پیش روی شما برای دستیابی به دانش روز تجارت بین¬الملل است. برای ارتقاء دانش بازرگانی بین¬المللی خود و دریافت مشاوره¬های تخصصی در راستای هموار سازی مسیر واردات و صادرات کالاهای خود، با شرکت دریا زمین اروند تماس حاصل فرمایید. دریا زمین اروند، با سابقه قابل توجه و گستره روابط بالای بین¬المللی خود با تاجران و دیگر شرکت¬های حمل و نقل بین¬المللی، بهترین همراه و متخصص شما در زمینه تجارت و بازرگانی بین¬الملل خواهد بود. همچنین با توجه به ظرائف و حساسیت¬های بالای انجام مراحل واردات و فروش کالا در بازارهای داخلی، عدم توجه به این حساسیت¬ها ممکن است سرمایه گذاري هاي انسانی و مالی را در این خصوص به خطر انداخته یا بیهوده سازد. واردات مانند هر کار تجاري دیگر نیازمند تخصص، مشاوره، آینده نگری، برنامه ریزی، آشنایی با روش های علمی، درک شرایط محیطی و ایجاد شرایط مناسب، تحرك لازم و جلب اعتماد خریداران خارجی است. قدم اول برای شروع، تحقیق و دریافت مشاوره تخصصی از کارشناسان این امر خواهد بود که شرکت دریا زمین اروند می¬تواند همراه درست و بهترین انتخاب برای تحقق رویاهای شما در زمین تجارت بین¬الملل باشد.

جایگاه واردات در بازار ایران

واردات ایران

واردات در بازار ایران از سهم ویژه¬ای برخوردار است، به گونه¬ای که امروزه همه نقش کالاهای وارداتی را در زندگی خود احساس می¬کنیم. در شرایط امروز که تحریم توان اقتصادی ایران را تضعیف کرده است، تجار و بازرگانان بخش دولتی و خصوصی کماکان با استفاده از ترفندهای مختلف و بهره¬گیری از روش مدرن و انعطاف¬پذیر حمل و نقل کالا به دنبال زنده نگه داشتن صنعت واردات¬اند. عده¬ای بر این باورند که حال که ایران در شرایط تحریم قرار دارد، خودکفایی و تولید داخلی مورد توجه بیشتری قرار خواهد گرفت. غافل از اینکه درصد بیشتری از همان تولید داخلی با بدنه و مواد اولیه وارداتی تولید و تامین می¬یافت. پس تاکنون باید متوجه اهمیت واردات برای اقتصاد ایران شده باشید. حال در صورتی که شما نیز می‌خواهید پا به عرصه واردات بگذارید، پیش از هر چیز باید با قوانین و مراحل واردات کالا به کشور آشنا شوید. این مراحل در نگاه اول طولانی و گاها پیچیده به نظر می‌رسند، اما در صورتی که با فرآیندها به خوبی آشنا باشید، مشکلی در انجام آن‌ها نخواهید داشت. در ادامه به این مراحل اشاره خواهیم کرد تا درک درستی از آن‌ها داشته باشید.
✔️ استراتژی واردات خود را ترسیم، سپس آن را مکتوب و در نهایت آن را آنالیز کنید و روی آن از کارشناسان مشاوره بگیرید. (ضمنا می¬توانید صفر تا صد مراحل استراتژی تجارت خود را به کمک کارشناسان و مشاوران با تجربه شرکت دریا زمین اروند ترسیم و مستند کنید.)
✔️ سوال¬های مهم مندرج در اول لیست متقاضیان بازار از خود پرسیده و پاسخ دهید. محصول من چه نیازهایی را در بازار داخلی برآورده خواهد کرد؟ در صورت اندیشه صادرات، آیا شرکت من باید محصول بازار داخلی خود را برای فروش در خارج از کشور تغییر دهد یا یک محصول جدید را برای بازار خارجی تولید کند؟ چه ویژگی‌های خاصی از قبیل طراحی، رنگ، اندازه، بسته‌بندی، نام تجاری، برچسب‌ها و ضمانت نامه باید اصلاح شود؟ تفاوت های فرهنگی و زبانی تا چه اندازه در این تجارت نقش-آفرینی خواهند کرد؟چه خدماتی اعم از جانبی یا اصلی می¬تواند استراتژی فروش شما را به قله موفقیت نزدیک¬تر کند؟
✔️ ریسک¬های مسیر واردات را بشناسید و برای هرکدام راه¬ حلی کنار بگذارید. هر بستری که فرصت بیشتری برای سرمایه¬گذاری ایجاد می¬کند، می¬تواند به همان اندازه ریسک¬هایی را در پی داشته باشد. اگرچه امروزه مسیرهای تجارت بین¬المللی نسبت به گذشته تفاوت چشمگیری کرده و از امنیت و ضمانت بالایی برخوردار است، باز هم ریسک¬هایی وجود دارند که با شناخت عمیق و سنجش درست آنها بتوان به سلامت عبور کرد.
✔️ محصولات وارداتی خود را به خوبی بشناسید. قبل از واردات، با شناخت دقیق نیاز بازار و تطبیق این نیاز با کالای وارداتی خود، بیشترین بهره را به خود اختصاص دهید.
حال با در نظر داشتن نکات مطرح شده و بررسی درست و دقیق طبق استراتژی تدوین شده خود کار را آغاز کنید. فراموش نکنید متخصصان شرکت دریا زمین اروند، در تمام لحظات طی این مراحل، می¬توانند بهترین مشاور و همراه شما باشند و شما را در این مسیر یاری رسانند.

یافتن تامین¬کننده مناسب و تحقیق در بازار

پس از بازاریابی و شناسایی محصول مورد نظر برای واردات، نوبت به یافتن تامین کننده مناسب می¬رسد. در ادامه به مسیرهای رایج پیدا کردن تامین کننده مناسب خواهیم پرداخت.
✔️ شناسایی و انتخاب تامین کنندگان با حضور در مناسبات و ایونت¬های تجاری؛ حضور در نمایشگاه¬های خارجی به همراه هیئت تجاری خود، یکی از بهترین فرصت¬ها برای استفاده از این بستر خواهد بود.
✔️ استفاده از منابع اینترنتی و پیدا کردن مسیرهای مستقیم و غیرمستقیمی که به فروشندگان کالاها متصل می-شود. با ثبت نام در برخی سایت¬هایی که به معرفی خریداران و فروشندگان جهانی می پردازند، خود را به جامعه خریداران و فروشندگان جهانی از طریق شبکه اینترنت پیوند بزنید.
✔️ حضور در هیأت¬هاي تجاري و بازاریابی خود یکی یکی از اهرم هاي مناسب برای پیدار کردن تامین کننده است. قطعا اعزام یک تیم و هیئت مذاکره کننده تجاری به سفرهای خارجی عمق بیشتری نسبت به سفرهای انفرادی تجاری به مذاکرات خواهد بخشید.

نحوه قیمت گذاری کالای وارداتی

یکی از نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید، نحوه قیمت-گذاری کالای وارداتی مورد نظر خود است. قیمت¬گذاری روی کالای وارداتی با کالای داخلی متفاوت است. کالای وارداتی علاوه بر تمامی هزینه¬های تولید که یک کالای داخلی همراه خود دارد، هزینه¬های واردات را با خود به دوش می¬کشد و به طبع هزینه¬ها در این حالت افزایش پیدا خواهد کرد. از طرفی زمانی که شما با یک تامین¬کننده برند و معتبر طرف حساب باشید، این تامین-کننده به دنبال اطلاع یافتن از قیمت تمام شده فروش شما در داخل خواهد بود. پس باید قبل از شروع کار قیمت تمام شده خود را محاسبه و اعلام کنید. یکی از هزینه¬های قطعی کالای وارداتی، هزینه¬های مراحل واردات کالا خواهد بود که شامل دو گروه هزینه های ثابت و متغیر است. همانطور که پیش¬تر اشاره شد، این هزینه¬ها مازاد بر هزینه¬هایی است که کالای داخلی خواهد داشت. هزینه¬های ثابت مثل هزینه تحقیقات در بازار های بین المللی، سفر به بازارهای خارجی، ارتباطات بین المللی، تغییر در محصول یا خدمات، سازگاری با استانداردهای داخلی و هزینه های تامین اعتبار. هزینه¬های متغیر نیز مانند هزینه دریافت محموله وارداتی در کشور، هزینه دریافت هوایی یا دریایی و بیمه نامه، مالیات واردات، هزینه واسطه و تسویه حساب با تامین کننده کالا، انتقال زمینی از بندر به انبار خود، هزینه های انبار، هزینه استفاده از انبارهای کرایه ای و کمیسیون نماینده یا واردکننده. شرکت دریا زمین اروند با تکرار پروسه واردات و صادرات به صورت مستمر به دست متخصصان و کارشناسان خود، نسبت به تمامی حساسیت¬ها، ریسک¬ها و چالش¬های موجود در مسیر آگاهی¬های لازم را به دست آورده تا بتواند بهترین مشاوره و راهکارها را به مشتریان خود ارائه دهد و مطمئن¬ترین حمل و نقل را در ایمن-ترین شرایط با مناسب¬ترین هزینه انجام دهد.

مراحل واردات حالا

واردات، روی کاغذ مراحل طولانی و طاقت­فرسایی دارد که در صورت کسب تجربه و هموار شدن مسیر تجارتتان، این مراحل روتین خواهد شد و دیگر طولانی بودن آن به چشم نخواهد آمد. در ادامه این مراحل را نام برده و بررسی کوتاهی خواهیم داشت.

شناخت کالای هدف: پیش از هرچیز برای آغاز واردات، باید کالای هدف خود را بشناسید و ابعاد قانونی ورود آن به کشور را بررسی کنید.

شناخت تولید­کننده: قبل امضای قرارداد و شروع همکاری، شریک تجاری خود را زیر ذره­بین برده و سلامت اعتبار طرف قرارداد خود را تایید کنید.

بررسی فیزیکی کالا: قبل و بعد از سفارش کالای خود را به دقت بررسی کنید تا از سلامت فیزیکی آن مطمئن شوید.

برآوردهای مالی و زمانی: با به دست آوردن تجربه تعامل و تجارت، دستتان می­آید که هزینه­های واردات و مدت زمان سفارش تا دریافت به چه صورت خواهد بود.

تماس با تامین­کننده: زمان آن می­رسد که با تامین­کننده خود تماس گرفته و سفارش خود را ثبت کنید.

گمرک و تشریفات قانونی کالا: یکی از مراحل واردات کالا به کشور مراجعه به گمرگ و مراحل قانونی ارتباط بین دو کشور است. بهتر است که یک نفر از اعضای تیم تجاری شما به امور گمرگی و اداری واقف باشد. برخی سهل‌انگاری‌ها در انجام اعمالات مربوط به گمرگ ممکن است کار شما را ماه‌ها عقب بیندازد.

محاسبه هزینه­ها: هزینه­های اصلی، جانبی، خارجی و داخلی خود را محاسبه کنید که در پایان کار حساب و کتاب دخل و خرجتان جور باشد.

کارت بازرگانی: برای ثبت سفارش، کارت بازرگانی ضروری است. پس برای دریافت آن اقدام کنید.

دریافت مجوزها: برای انجام معامله خود، نیاز به دریافت یک سری مجوزهای داخلی و خارجی من جمله مجوز ایران کد خواهید داشت.

پرداخت مبلغ به شرکت تولید کننده: شما با پرداخت هزینه به صورت کامل یا طبق قراردادی که امضا کرده­اید، تولید­کننده را موظف می­کنید که اقدامات تولید و صادرات آن به کشور شما را فراهم کند.

تولید: حال مراحل تولید کالا و مقدمات صادرات آن به کشور شما به شکل جدی آغاز می­شود.

ترخیص کالا: به گمرک مراجعه کرده و مراحل ترخیص کالای خود را انجام دهید.

ثبت اظهارنامه برای ترخیص: به شکل سیستماتیک اطلاعات شما و کالای ترخیصی شما درج شده و کالای شما ترخیص می­شود.

بررسی کالا: در همین حین کارشناسان شما اقدام به بررسی فنی کالای شما خواهند کرد.

پرداخت مالیات و عوارض: زمان آن رسیده که مالیات و عوارض گمرکی کالای وارداتی خود را پرداخت کنید.

ارائه مدارک: پیش­تر گفتیم که مجوزها و مدارک حقوقی مورد نظر را از وزارت­خانه­ها یا نهادهای مربوط برای کالای خود دریافت کنید. حال وقت آن است که آن مجوزهای اخذ شده را ارائه کنید.

پرداخت هزینه ترخیص کالا: از آنجایی که کالا زمان ورود در انبارهای ایران مجدد نگهداری می­شود، باید هزینه­های ترخیص آن را بپردازید.

وکالت: نام شخص درخواست کننده کالا و ثبت شده در سیستم گمرک باید با شخصی که این مجوزها و مدارک حقوقی مربوطه را به گمرک ارائه می‌دهد یکسان باشد.

دریافت کالا: از اینجا به بعد کالای خود را دریافت کرده و حفظ و حمل و نقل آن به عهده خود شما خواهد بود.

مراحلی که بررسی شد، شاید سخت و طاقت فرسا به نظر برسد، اما زمانی که کارشناسان و متخصصان دریا زمین اروند مسئولیت حمل و نقل کالای شما را در دست گرفته باشند، برای شما هیچ چیز جز دریافت آسوده و راحت کالای خود، لمس نخواهد شد.

چرا دریا زمین اروند را انتخاب کنیم؟

همانطور که ملاحظه کردید، مراحل واردات نیازمند تجربه، دانش، آگاهی، تکنولوژی و از همه مهم¬تر روابط قوی اقتصادی و بعضا سیاسی است. انتخاب شرکت دریا زمین اروند این امکان را به شما می¬دهد تا بارگیری کالای ارسالی یا دریافتی خود را از نقطه صفر مبدا تا نقطه صد مقصد به تمامی کشورها یا از تمامی کشورها به سهولت و با تضمین حمل و نقل انجام دهید. همچنین می¬توانید مرسولات و محموله¬های خود را از لحظه تحویل بار تا لحظه دریافت آن به صورت آنلاین رهگیری کنید. ارتباط پیوسته کارشناسان شرکت دریا زمین اروند با مشتریان خود و به طور کلی سیستم ارتباط با مشتری قدرتمند و یکتا، از دیگر ویژگی¬های ارزشمندیست که به آن می¬بالیم. هماهنگی سریع و بی فوت وقت با فرستنده و حمل بار بدون محدودیت وزنی از دیگر ویژگی¬های مهم شرکت دریا زمین اروند است. برای دریافت مشاوره‌ تخصصی، ارتباط با کارشناسان ما و اطلاع از هر گونه جزئیات بیشتر با شرکت دریا زمین اروند تماس حاصل فرمایید.